poniedziałek, 23 września 2013

Milczenie - Jan Costin Wagner

Milczenie - Jan Costin WagnerAutor: Jan Costin Wagner
Tytuł: Milczenie
Tytuł oryginału: Das Schweigen
Tłumaczenie: Beata Moryl
Wydawnictwo: Akcent
Seria: Europa czyta/kryminał; Kimmo Joentaa tom 2
Data wydania: czerwiec 2011
Liczba stron: 248 
Moja ocena: 4,5/6

Sinikka zaginęła. Znaleziono jej rower, torbę i ślad krwi w miejscu, gdzie trzydzieści trzy lata temu porwano Pię. Kilka miesięcy później ciało Pii znaleziono na dnie jeziora z oznakami gwałtu i morderstwa. Oddział śledczych z Turku szybko uświadamia sobie podobieństwo owych sytuacji. Policjanci zostają postawieni przed pytaniem, na które nie znają odpowiedzi: To sprawca z 1974, czy może jego naśladowca?

Rzecz dzieje się w ciągu kilku dni. Utwór nie nudzi, ale akcja nie ma zawrotnego tempa. Nie ma też wielu jej zwrotów. W dziele jest wprowadzona wielowątkowość. Nie wiem, czy to działa bardziej na plus, czy na minus. Czasami miałam ochotę lepiej poznać bohaterów, ale często wolałabym, aby wszystko szybciej się rozwinęło, bez zbędnych opisów. Poznajemy bliżej życie detektywów śledczych, zwłaszcza głównego bohatera Kimmo Joenty oraz policjanta na emeryturze - Antoniego Ketoli, a także rodziny obu dziewczynek, jak i obu sprawców przestępstwa sprzed lat.

Milczenie podejmuje trudny temat pedofilii i zbrodni na dzieciach. Ukazuje również skomplikowane relacje międzyludzkie, miedzy dorastającą młodzieżą, a ich rodzicami, między wspólnikami przedawnionej zbrodni. Uświadamia nam również, że nigdy nie pogodzimy się ze śmiercią bliskiej nam osoby. Nie możemy usunąć wszystkich pamiątek związanych z tym człowiekiem, nie możemy zapomnieć, że kiedykolwiek była w naszym życiu. Ona zawsze będzie obecna. W sercu. Pewnie wielu z nas doskolane to wie. Ja również zaliczam sie do tego grona. Niestety.

Jest to dobra książka, ale nie porywająca. Dobry kryminał ze świetnym finałem. Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Jest to zdecydowanie plus! Polecam fanom tego gatunku.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Akcent.

4 komentarze:

 1. Nie słyszałam o tej książce, ale brzmi bardzo ciekawie. Teraz wprawdzie mam co czytać, ale dam jej jednak szanse poznania w najbliższej wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, chętnie bym się skusiła, pozdrawiam ":)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zdecydowanie fankom kryminału :) Chetnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak czytałam to. ;3 zachęciła mnie twoja recenzja :D
  http://i-miss-u-u-know.blogspot.com/ wpadniesz? Skomentujesz? Zależy mi

  OdpowiedzUsuń