wtorek, 23 lipca 2013

Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki - Ania Golędzinowska

Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki - Anna GolędzinowskaAutor: Anna Golędzinowska
Tytuł: Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki
Tytuł oryginału: Con occhi di bambina
Tłumaczenie: Marcin Romanowski
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Data wydania: 21 luty 2012
Liczba stron: 312
Moja ocena: 3,5/6

Anna Golędzinowska - urodzona 22 października 1982 roku w Warszawie. W swojej książce opisuje historię swojego życia. Dzieciństwo i młodość na ulicach polskiej stolicy, wśród narkotyków, kradzieży, braku zainteresowania ze strony matki, tęsknoty za zmarłym ojcem, troski i obojętności skierowanej do młodszej siostry, Zuzi. Wyjazd do Włoch, do miejsca, w którym miały się spełnić jej marzenia, a które stało się więzieniem. Padła ofiarą handlarzy żywym towarem. Po brawurowej ucieczce zaczyna nowe życie. Są miłości, związki, kariera, ale także kokaina. Nałóg. W końcu uświadomienie sobie błędu i powstanie z dna, początek podróży ku Bogu. Pielgrzymka do Medjugorie i postanowienie naprawy swojego życia, przy pomocy Wszechmogącego. 

Fabuły, ani postaci oceniać nie będę, bo to historia prawdziwa, biografia, właściwie autobiografia. Przyznam, że zachowanie Ani mnie denerwowało, czasami myślałam, że jest niespełna rozumu... Utwór napisany przystępnym językiem, czyta się w miarę łatwo, kartki szybko umykają. Ksiązka zawiera opisy drastycznych sytuacji, jak gwałt, czy odczucia osby będącej pod wpływem narkotyków. Ogólnie oceniam słabo, bo nie przypadło mi to do gustu. Warto przeczytać tą książkę, jeśli ktoś zamierza bez znajomości wyjechać do pracy za granicę. Ta opowieść pokazuje co może sie stać.

5 komentarzy:

 1. Bardzo chce poznać tę książkę mimo, iż nie masz o niej najlepszego zdania. Ja jednak widziałam wywiad w telewizji z tą autorką i szalenie mnie on zaciekawił, dlatego chce poznać bliżej życie Ani.

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię biografie, więc mimo Twojej negatywnej oceny może się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. żeby opisywać takie rzeczy jak gwałty i przemoc, autor musi wykazać się ogromnym wyczuciem. niestety nie każdy posiada ten talent.

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może przeczytam, czasami muszę się przekonać na własnej skórze:)

  OdpowiedzUsuń
 5. zaciekawiłaś mnie tą książką:)

  OdpowiedzUsuń