niedziela, 11 sierpnia 2013

Po tamtej stronie ciebie i mnie - Jess Rothenberg

Autor: Jess Rothenberg
Tytuł: Po tamtej stronie ciebie i mnie
Tytuł oryginału: The Catastrophic History of You And Me 
Tłumaczenie: Agnieszka Kabala
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 31 maj 2012
Liczba stron: 416
Moja ocena: 5/6

Brie ma wszystko: kochającą rodzinę, cudowne przyjaciółki i chłopaka, o którym marzy każda dziewczyna. Sielankowe życie kończy się, gdy Jacob wypowiada straszliwe słowa: "Nie kocham Cię". Piętnastolatce pęka serce. Dosłownie. I umiera. Swoją historię opowiada nam z zaświatów. Spotyka tam Patricka, siedemnastolatka, który zginął w latach osiemdziesiątych w wypadku motocyklowym. Nastolatkowie świetnie się dogadują. Chłopak, jako że ma dłuższy staż oprowadza Aubrie po tamtym świecie i zdradza tajniki rządzące światem zmarłych. Dziewczyna stara się pogodzić z własną śmiercią, rozłąką z bliskimi i tajemnicą, o której nie miała pojęcia. Ale to dopiero początek drogi ku poznaniu siebie i zaznaniu prawdziwego szczęścia.

Książka zaczyna się zabawnym cytatem:
"Miłość to fortepian zrzucony z trzeciego piętra, a ty byłeś w nieodpowiednim miejscu i czasie." Ani DiFranco
Każdy rozdział zaczyna się wersem z piosenki, który świetnie oddaje treści zawarte w danym fragmencie. Nadaje to utworowi niepowtarzalny styl. Napisany prostym i plastycznym językiem, co sprawia, ze każda z opisywanych sytuacji wydaj się nam rzeczywista. Narracja pierwszoosobowa z punktu widzenia Brie ukazuje wiele jej wniosków i przemyśleń.

Pęknięte serce na skutek szoku po przeżytym dramacie to przypadek opisany w medycynie. Artykuł w „Wall Street Journal” zainspirował autorkę do napisania tej niezwykłej, metaforycznej i filozoficznej powieści. To piękna, mądra i smutna opowieść o nieskończoności uczucia, o odpowiedzialności, o poświęceniu, o zrozumieniu i o wybaczeniu. Jess Rothenberg pokazuje, że dopiero z zaświatów można naprawdę poznać i zrozumieć nasze życie na ziemi. Ciekawa fabuła i zabawne dialogi sprawiają, że czytanie tej książki jest przyjemną rozrywką, która niestety szybko się kończy. Zawiera w sobie również ważną lekcję. Uczy nas dbania o miłość i o osoby nią obdarzane. Polecam wszystkim - świetna książka!

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Pod hasłem. 

♥♥♥
A na zakończenie osobisty blogowy sukces:
Liczba wyświetleń przekroczyła 1000!
Dziękuję, że jesteście. :)

19 komentarzy:

 1. Bardzo interesująca książka. Nie słyszałam o niej nigdy wcześniej, ale teraz zapiszę sobie jej tytuł i rozejrzę się za nią w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 2. Również nie słyszałam wcześniej o tej książce ale zaciekawiłaś mnie :) Na pewno poszukam w bibliotekach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam i bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziękuję choć jesteś kolejną osobą która pozytywnie wypowiada się na temat tej książki.
  http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znoszę czytać o perypetiach sercowych nastolatków. Drażnią mnie ich infantylne problemy. Ta książka rokuje jeszcze nadzieję, skoro podejmuje też temat śmierci i cierpienia, ale i tak prewencyjnie będę się trzymać od niej z daleka. Gdyby bohaterowie mieli chociaż te kilka lat więcej...

  Btw gratuluję przekroczenia 1000 wyświetleń, też się wtedy cieszyłam jak głupia ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Intrygujący cytat otwierający książkę. Co do problemów sercowych nastolatek to chyba każdy od tego zaczynał i nie ma co się zaraz denerwować, że są infantylne. Przez to trzeba przejść.
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę posiadam, a ten motyw przewodni jak najbardziej dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 8. niestety motyw historii z zaświatów nie bardzo mnie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiłaś mnie! Muszę się rozejrzeć za tą książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Swego czasu bardzo chciałam przeczytać tę książkę, mimo twojej zachęcającej recenzji teraz nie byłabym w stanie po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 11. czytałam niedawno i chociaż miejscami drażniła mnie nieco naiwność głównej bohaterki, to całą powieść odebrałam bardzo pozytywnie, jest to ciepła, wzruszająca historia, którą czyta się jednym tchem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z miłą chęcią przeczytam :) Nie słyszałam o tej książce, ale Twoja recenzja jest bardzo pozytywna :)

  PS: Zostałaś nominowana do Liebster Blog. Zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi bardzo ciekawie, super recenzja;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawa pozycja, nie słyszałam o niej, ani nie czytałam recenzji na jej temat. pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Moja miłość do Po Tamtej Stronie Ciebie i Mnie była prosta i od pierwszego przeczytania. Wracałam do tej książki już wielokrotnie i zawsze wzbudza we mnie ogrom emocji.
  Właśnie ruszyłam z nowym blogiem, a na nim: recenzje książek, filmów i trochę felietonów o wszystkim i o niczym. Serdecznie zapraszam do siebie -dopiero się rozkręcam, ale mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie.
  http://amandaasays.blogspot.com/
  Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń